Utylizacja paneli fotowoltaicznych

Rekomendując instalacje fotowoltaiczne zwykle używa się dwóch najpopularniejszych argumentów: mniejsze rachunki za prąd oraz aspekt ekologiczny.

Nie do podważenia jest fakt, że eksploatacja takiego systemu jest wybitnie ekologiczna, ponieważ do pozyskiwania energii wykorzystuje jedynie promienie słoneczne. Można jednak mieć wątpliwości jeżeli chodzi o wytwarzanie paneli fotowoltaicznych oraz o to, co się z nimi dzieje po okresie użytkowania?

Panele właściwie w całości zbudowane są z materiałów, które możemy zutylizować, bądź poddać recyklingowi: szkło, krzem krystaliczny, aluminium i znikome ilości tworzywa sztucznego. Ponadto najczęściej są zintegrowane z budynkiem, co nie prowadzi do wykorzystania terenu.

Żywotność takich paneli to średnio 25 lat, choć już się mówi, że może być on wydłużony do lat czterdziestu. Producenci urządzeń fotowoltaicznych są zobowiązani do ich odbioru po zakończonym okresie użytkowania. Cały czas opracowywane są techniki, które pozwolą na odzysk surowców, tym samym zniwelowanie do minimum niekorzystne dla środowiska skutki eksploatacji instalacji fotowoltaicznych.

Posted in: