Autobusy wspomagane energią słoneczną!

Autobusy wspomagane energią słoneczną – to wspólny projekt Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego i Politechniki Lubelskiej.

Na dachach autobusów zostaną zamontowane elastyczne, odporne na wstrząsy, cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne nowej generacji. Charakteryzować się będą wysokim wskaźnikiem absorpcji promieniowania słonecznego.

W ciągu dnia jeden autobus pokonuje średnio 200 km, spalając w tym czasie około 70 litrów paliwa. 1/8  energii pochłania klimatyzacja, ogrzewanie, oświetlenie tudzież urządzenia, takie jak biletomaty czy kasowniki. Z obliczeń wynika, że gdyby te mechanizmy były zasilane energią słoneczną, roczna eksploatacja jednego autobusu byłaby tańsza o 8 tysięcy złotych.

Dzięki zainstalowanym ogniwom fotowoltaicznym zmniejszy się obciążenie alternatorów, co będzie miało istotny wpływ na ograniczenie zużycia paliwa oraz redukcję emisji spalin.

Całkowity koszt projektu to ponad 4,5 mln zł. 3,8 mln zł będzie pochodzić z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a resztę pokryje MPK Lublin. Szacuje się, że inwestycja zwróci się już po dwóch latach. Korzyści dla środowiska wycenić się nie da.

Cieszy nas, że zielona energia na poważnie wkracza w przemysł komunikacyjny. Oby więcej takich projektów! Jeżeli pomysł z lubelskiego się przyjmie, liczymy, że Dolny Śląsk będzie następny.

Posted in: