Śląsk potęgą OZE?

Sceptyczny wobec zielonej energetyki Śląsk w rzeczywistości ma ogromny potencjał jeżeli idzie o odnawialne źródła energii. Taki wniosek możemy wyciągnąć po zapoznaniu się z raportem Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w Katowicach.

Z racji tego, że ogromna część energetyki oparta jest na produkcji czarnej energii z węgla, udział OZE w całkowitej produkcji prądu jest średnio o połowę mniejszy niż na innych obszarach w Polsce.

Raport zawiera nie tylko analizę stanu obecnego oraz perspektywę rozwoju fotowoltaiki i innych źródeł odnawialnych, ale także potencjał śląskich firm działających w branży dostawców urządzeń na przykład.

Najbardziej perspektywicznym i rozwojowym rynkiem okazał się być rynek energetyki słonecznej, pod kątem sprzedaży komponentów do instalacji solarnych i fotowoltaicznych. Jednakże  uwarunkowania obszaru również są bardzo sprzyjające dla różnych technologii OZE.

Zatem nawet Śląsk wbrew swoim wydobywczym tradycjom, mógłby stać się krajową potęgą OZE. Warunki ku temu ma doskonałe, tylko czy wykorzysta tę szansę?

Posted in: