Montaż paneli słonecznych

Prawidłowa instalacja kolektora słonecznego ma ogromny wpływ na jego wydajność. Dwie kluczowe sprawy, to umiejscowienie oraz kąt nachylenia.

Polska znajduje się między 49 a 55° szerokości geograficznej, a to oznacza, że nachylenie paneli słonecznych powinno oscylować między 34 do 70°. W miesiącach letnich kolektory optymalnie będą pracować pod kątem 30 stopni, zimą pod kątem 60 stopni. Jeżeli nie mamy możliwości zmiany nachylenia, najlepiej ustawić panel pod kątem 40 stopni – wtedy osiągniemy najlepszy wynik wydajności w skali całego roku.

Panel powinien być zainstalowany od strony południowej, bo jest najbardziej nasłoneczniona i zapewnia najefektywniejsze wykorzystanie promieni słonecznych. Najczęściej instalujemy panele na połaciach dachów. Co jeśli płaszczyzny dachu są skierowane w kierunkach wschód-zachód?

Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych, a z doświadczenia wiemy, że w 95% przypadków da się rozwiązać ten problem. Jest wiele sposobów montażu kolektorów tak, aby działały optymalnie w każdych warunkach. Jednym z nich jest zainstalowanie kolektorów po obu stronach dachu. Należy też pamietać, że dach nie jest jedynym miejscem gdzie możemy zamontować kolektor słoneczny.

Posted in: